Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

Linus Nilsson vann Långcupen

5/10 - Lorenzo Nesi  


Precis som väntat vann Linus Nilsson Mälardalens Långcup, efter att ha persat och kommit tvåa på avslutande ALJ Opens 10 000 meter. Linus ende konkurrent, Fredrik Swahn, bröt efter fyra varv på grund av känningar av benhinnorna.
Niklas Österberg tecknade in sig för andra året i rad i den prestigefyllda ALJ-troféns segerullor.


Studenterna firade stora triumfer i loppets inkorporerade DM och lade beslag på de fyra första platserna genom Cédric Schwartzler (tredje DM-guldet i år!), Jason Matthews, Kalle Werner samt Martin Vose.
Ann Björklund försvarade sitt DM-silver i ALJ Open Lights inledande gren, 5000 meter, som vanns av Anna von Schenk, Flemingsberg.

Topp-tio Långcupen 2005

1. Linus Nilsson, Enhörna, 45
2. Fredrik Swahn, Rånäs, 40
3. Johan Lindberg, Upsala, 20
4. Karl Werner, Studenterna, 11
5. Jonas Dufwenberg, Tureberg, 10
Niklas Österberg, Rånäs 4H, 10
7. Dan Ocklind, Spårvägen, 8
Måns Höiom, Studenterna, 8
Jörgen Lindh, Rånäs, 8
10. Simon Rasmussen, Rånäs, 7
Johan Sand, Flemingsberg, 7

/LN

A L J O P E N L I G H T

När? Onsdagen den 5 oktober 2005 kl 18.30-20.00
Var? Stockholms Stadion
Vem? Spårvägens FK
LOC? Ola Svensson, Åke Ruus och A. Lennart Julin
Hur? +12 grader, aningen blåsigt

M Ä N

1 0 0 0 0 m

”ALJ MEMORIAL TROPHY”
DM
1 Niklas Österberg 73 Rånäs 4H 31:08.59
2 Linus Nilsson 83 Enhörna IF 31:29.04
3 Henrik Örnstedt 78 IF Göta 31:48.66
4 Yunier Gonzales 78 CUB 31:57.68
5 Cédric Schwartzler 74 FK Studenterna 32:23.56 1
6 Jason Matthews 74 FK Studenterna 32:25.36 2
7 Karl Werner 78 FK Studenterna 32:45.97 3
8 Martin Vose 67 FK Studenterna 32:48.00 4
9 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby SK 32:53.96 5
10 Peter Kujanpää 74 Hässelby SK 33:17.35 6
11 Brian Buchtrup 76 Stockholm City TC 33:19.77
12 Lorenzo Nesi 65 FK Studenterna 33:22.92 7
13 Niklas Berglund 79 IFK Umeå 33:27.92
14 Johan Ställberg 80 IFK Tumba 33:38.51 8
15 Stefano Testi 61 Boo IF 34:30.61 9
16 Mattias Jansson 78 FK Studenterna 34:53.92 10
17 Rune Elebring 61 IFK Linköping 35:17.54
18 Marcus Nilsson 67 FK Studenterna 35:26.99 11
19 Per Svensson 59 IFK Linköping 35:59.59
20 Oskar Majling 86 Kungsängens SK 36:06.89 12
21 Tomas Hansson 71 FK Studenterna 36:57.11 13
22 Jakob Skott 76 FK Studenterna 37:12.28 14
23 Ruben Maldonado 61 FK Studenterna 37:19.9m 15
24 Peter Broberg 73 Hässelby SK 37:55.8m 16
25 Pauli Sulunen 55 Hässelby SK 39:18.4m 17
26 Arne Andersson 55 Hässelby SK 39:54.4m 18
27 Martin Larsson 71 Flemingsbergs SK 42:34.7m 19
- Magnus Kvist 68 FK Studenterna bröt
- Fredrik Swahn 77 Rånäs 4H bröt



1000m Österberg 3:02.5m, L Nilsson 3:02.8m, Gonzales 3:03.0m, Swahn 3:09.1m, Örnstedt 3:09.9m, Schwartzler 3:15.8m (drog stor klunga).
2000m L Nilsson 6:08.1m, Österberg 6:08.3m, Gonzales 6:08.6m, Örnstedt 6:20.7m, Berglund 6:30.0m (drog klunga).
3000m Österberg 9:17.5m, L Nilsson 9:17.7m, Gonzales 9:18.0m, Örnstedt 9:32.4m, Schwartzler 9:43.8m, Matthews 9:44.1m, Berglund 9:44.3m, Werner 9:44.6m.
4000m Österberg 12:27.0m, L Nilsson 12:27.3m, Gonzales 12:27.5m, Örnstedt 12:41.3m, Matthews 12:57.2m, Schwartzler 12:57.4, Berglund 12:57.7m, Werner 12:58.0m.
5000m L Nilsson 15:36.9m, Österberg 15:37.2m, Gonzalez 15:37.5m, Örnstedt 15:50.3m, Schwartzler 16:12.1m, Matthews 16:12.3m, Berglund 16:12.6m, Werner 16:12.9m, Vose c16:22, Svanfeldt c16:22, Buchtrup c16:23m, Nesi 16:37.0m, Ställberg 16:37.3m.
6000m Österberg 18:48.1m, L Nilsson 18:48.4m, Gonzales 18:48.7m, Örnstedt 19:02.2m, Schwartzler 19:25.0m, Matthews 19:27.6m, Berglund 19:31.3m, Werner 19:31.6m, Vose 19:38.9m, Svanfeldt 19:39.2m, Buchtrup 19:48.6m, Nesi 19:59.9m, Ställberg 20:00.2m.
7000m Österberg 21:56.8m, Gonzales 22:02.0m, L Nilsson 22:02.3m, Örnstedt 22:14.8m, Schwartzler 22:40.1m, Matthews 22:43.9m, Werner 22:50.7m, Berglund 22:56.6m, Vose 22:59.1m, Svanfelt 22:59.4m.
8000m Österberg 25:06.5m, L Nilsson 25:15.9m, Gonzales 25:25.1m, Örnstedt 25:30.1m, Schwartzler 25:56.7m, Matthews 26:01.5m, Werner 26:11.2m, Svanfeldt 26:18.8m, Vose 26:19.1m.
9000m Österberg 28:14.8m, L Nilsson 28:29.0m, Gonzales 28:44.0m, Örnstedt 28:44.3m, Schwartzler 29:13.8m, Matthews 29:16.5m, Werner 29:34.2m, Svanfeldt 29:38.9m, Vose 29:39.2m.
Niklas Österbergs sista 400m 60.4m, sista 200m 29.2m!!



K V I N N O R

5 0 0 0 m
”Owe Memorial Trophy”
DM
1 Anna von Schenck 73 Flemingsbergs SK 17:26.38 1
2 Ann Björklund 71 FK Studenterna 18:04.65 2
3 Gunilla Martinsson 61 Hässelby SK 18:49.90 3
4 Marianne Fricke 62 Hässelby SK 18:59.31 4
5 Sara Agemark 88 Ösmo GIF 20:20.91 5
6 Daniela Profir 70 Fredrikshofs FI 20:32.27 6
7 Ellinor Björk 73 FK Studenterna 20:36.99 7
8 Monica Franzén Gorjizadeh 62 Hässelby SK 20:57.66 8
9 Katarina Ekelöf 78 FK Studenterna 21:39.02 9

1000m von Schenck 3:20.36, Björklund 3:27.37, Fricke 3:43.9m, Martinsson 3:44.9m, Profir 3:48.9m, Agemark 3:58.2m, Björk 4:02.8m, Franzén G 4:03.1m.
2000m von Schenck 6:50.0m, Björklund 7:06.6m, Martinsson 7:29.1m, Fricke 7:29.5m, Profir 7:58.6m, Agemark 8:03.1m, Björk 8:12.0m.
3000m von Schenck 10:25.55, Björklund 10:46.45, Martinsson 11:16.03, Fricke 11:16.36, Profir 12:07.08, Agemark 12:12.9m, Björk 12:23.06, Franzén G 12:25.29, Ekelöf 12:41.10.
4000m von Schenck 14:00.5m, Björklund 14:29.1m, Martinsson 15:06.2m, Fricke 15:11.7m, Profir 16:21.6m, Agemark 16:23.3m, Björk 16:34.4m.





Kommentera artikeln:
Ditt namn *
Kommentar *
Skriv "trehundratvå" i siffror *


Tidigare Friidrottsnyheter
2019-08-20 - Alla resultat från Sommarspelen
2019-06-26 - Alla resultat från Långlöparnas Kväll
2019-06-09 - Långlöparnas Kväll 2019 - anmälan öppen
2019-05-24 - Vi åker på läger till Mora och på tävlingsresa i höst
2018-08-09 - Resultat Sommarspelen
2018-08-08 - Preliminära resultat Sommarspelen
2018-07-01 - ”Halvtid” i SGP-Pokalen
2018-06-21 - Preliminära resultat Långlöparnas Kväll
2018-03-12 - Resultatlista Vinthundsvintern
2018-02-24 - Vinthundsvinterns resultat
2017-09-21 - Sven-Erik Wiklund har lämnat oss
2017-08-24 - Resultat Sommarspelen
2017-08-24 - Liveresultat Sommarspelen
2017-07-04 - Studenternas Grand Prix - halvtidsresultat
2017-06-25 - Höstens resa går till San Sebastian!
2017-06-20 - Resultat Långlöparnas Kväll
2017-06-20 - Långlöparnas Kväll 20/6 2017
2017-02-14 - 400m extragren på lördag i Sollentuna
2016-08-24 - Definitiva resultat Sommarspelen
2016-08-18 - Kvällens startlista med heatindelning
2016-08-16 - Vilka ska vara med på torsdag?
2016-08-13 - Tidsprogram Sommarspelen
2016-08-10 - God klass på 1500m och snart fullt på 5000m
2016-06-22 - Över 100 sprang 10 000 meter
2016-06-14 - Sista anmälningsdag till Långlöparnas Kväll!
2016-04-12 - Studenternas Grand Prix igång!
2016-01-30 - Liveresultat Vinthundsvintern 2016
2016-01-29 - Heatindelning & seedning på Vinthundsvintern
2016-01-26 - Tidsprogram Vinthundsvintern
2015-11-09 - Tömilens och Snöfemmans startlistor

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta