Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Resultat | SGP | Pokalen | Statistik | Klubbrekord | Kalender |


 2006-05-25 - Svealandsmästerskapen södra gruppen, Ekängen Eskilstuna  Tillbaka » 

2006-05-25 - Svealandsmästerskapen södra gruppen, Ekängen Eskilstuna

Hjältarna i regnet.......
 Män Sammanlagd poängställning
  1.   Gotländsk Friidrott 93
  2.   SoIK Hellas 90
  3.   Huddinge AIS 85
  4.   Råby-Rekarne FIF 76
  5.   Kungsängens SK 71
  6.   Täby IS 67,5
  7.   Nyköpings BIS 51
  8.   IFK Tumba 43
  9.   FK Studenterna 37,5
  10.   Gillberga-Lista IF 36
 Män 1000 m Stafett    (8 fullföljande)
  1.   Gotländsk Friidrott 2:05,15
  2.   Huddinge AIS 2:05,17
  3.   SoIK Hellas 2:05,66
  8.   FK Studenterna 2:19,65
 Så kallad svensk stafett: 100m + 200m+300m+400m:

Studenternas lag: Ian Fälldin - Ingemar Ztorm - Michael Brodersen- Martin Rohart
 Män Spjut    (10 fullföljande)
  1.   Vladomir Petrovic Täby IS 54,34
  2.   Mikael Alsterbåge Huddinge AIS 53,33
  3.   Gustav Melén, 82 Gotländsk Friidrott 53,31
  9.   Mats Frank , 73 FK Studenterna 34,62 407
 Män Diskus    (10 fullföljande)
  1.   Vittorio Gabrielli Råby-Rekarene FIF 41.54
  2.   Christian Hansson-Bergén Nyköpings BIS 38.42
  3.   Jöran Westberg Huddinge AIS 36.30
  8.   Ingemar Ztorm FK Studenterna 23.32 312
 Observera att Ztormen är ca tre gånger äldre tävlingens tvåa.
 Män Kula    (10 fullföljande)
  1.   Bengt Pettersson Huddinge AIS 14.92
  2.   Daniel Jomalm Råby-Rekarne FIF 14.33
  3.   Erik Larsson Gotländsk Friidrott 13.98
  9.   Mats Frank FK Studenterna 8.88 376
 Män Tresteg    (10 fullföljande)
  1.   Viktor Jonsson Gotländsk Friidrott 13.63
  2.   Joel Gustafsson SoIK Hellas 12.99
  3.   Hannes Öckerman Kungsängens SK 12.69
  8.   Stefano Tomai FK Studenterna 10.89 443
 Män Längd    (10 fullföljande)
  1.   Erik Larsson, 80 Gotländsk Friidrot 6.91
  2.   Mehdi Alkhatib, 87 SoIK Hellas 6.85
  3.   Fredrik Jurstrand Nyköpings BIS 6.33
  8.   Martin Rohart, 83 FK Studenterna 5.02 376
 Män Höjd    (10 fullföljande)
  1.   Mehdi Alkhatib, 87 SoIK Hellas 190
  2.   Christian Norstedt, 83 Råby-Rekarne FIF 185
  3.   Viktor Jonsson Gotlands Friidro 185
  8.   Michael Brodersen, 80 FK Studenterna 160 493
 Män 110 m häck    (8 fullföljande) (Vind: + 4,5)
  1.   Amir Shaker, 89 Råby-Rekarne FIF 16.44
  2.   Gustav Melen, 82 Gotländsk Friidrott 16.59
  3.   Anders Wistam, 75 SoIK Hellas 16.98
 Ingen deltare från FK Studenterna
 Män 3000 m    (8 fullföljande)
  1.   Oskar Majling, 86 Kungsängens SK 9:17,12
  2.   Daniel Hejdstöm Gotländsk Friidrott 9:17,64
  3.   Martin Gidewall, 76 IFK Tumba 9:18,54
  4.   Måns Höiom, 69 FK Studenterna 9:25;38 670
 Män 800 m    (9 fullföljande)
  1.   Tomas Holmqvist, 88 Kungsängens SK 1:59.51
  2.   Martin Stjärnlöf, 87 Råby-Rekarne FIF 2:00.05
  3.   Andreas Mårtensson, 85 Täby IS 2:01.03
  7.   Martin Rohart, 83 FK Studenterna 2:12.17 557
 Män 400 m    (9 fullföljande)
  1.   Martin Johansson Huddinge AIS 52.21
  2.   Ruben Norlin SoIK Hellas 52.38
  3.   Andre Karlströ Gotländsk Friidrott 52.65
  5.   Ingemar Ztorm FK Studenterna 53.68 652
 Regn
 Män 100 m    (10 fullföljande) (Vind: 3,0)
  1.   Patric Erlandsson, 88 Kungsängens SK 11.20
  2.   Nils-Göran Nilsson, 88 Täby IS 11.29
  3.   Christian Dimitrejevic, 82 Råby-Rekarne FIF 11.29
  9.   Stefano Tomai, 65 FK Studenterna 12.38 505


Tidigare resultat
2006-10-15 Carrera Popular de Donostia, San Sebastian, Spanien
2006-10-15 ING Amsterdam marathon, Amsterdam
2006-10-14 Växjö Marathon, Växjö
2006-10-08 24th Mohawk-Hudson River Marathon, Schenectady-Albany, New York, USA
2006-10-08 AMSTEL Cross Tres Playas, San Sebastian, Spanien
2006-10-08 Hässelbyloppet, Hässelby
2006-10-04 ALJ Open Light, Stockholms stadion
2006-10-01 Lilla Tullinge-Tumbaloppet, Tullinge
2006-09-30 Zakila Bira, Zumaia, Spanien
2006-09-30 Stockholmsloppet, Stadion - Norra Djurgården
2006-09-24 Berlin marathon, Berlin
2006-09-24 Le Lion, Belfort, FRA
2006-09-23 Lidingöloppet, Lidingö
2006-09-22 Lidingöstafetten, Lidingö
2006-09-17 Sundbybergsterrängen, Ursvik
2006-09-17 Ekebyholmsklassikern, Rimbo
2006-09-16 A Paolina, Korsika, FRA
2006-09-09 Bellmanstafetten, Norra Djurgården
2006-09-06 Höstproppen, Enskede IP
2006-09-05 XTreme Running, dt8, Ursvik
2006-09-02 Sätraspelen, Sätra IP
2006-09-02 S:t Eriksloppet, Stockholm
2006-08-30 Stafett-DM, Källbrinks IP
2006-08-27 NYC Half-Marathon, NY, NY, USA
2006-08-27 Tjejmilen, Djurgården
2006-08-26 Täby Open, Täby
2006-08-25 Tjejernas kväll, Stadion
2006-08-23 Fredrikshofsspelen, Stadion
2006-08-22 Fredrikshofsspelen, Stadion
2006-08-21 Fredrikshofsspelen, Stadion
2006-08-20 JNM, Århus, Danmark
2006-08-19 Midnattsloppet, Södermalm
2006-08-18 VSM 2006, Söderhamn
2006-08-18 Oxelöloppet, Oxelösund
2006-08-17 Upplands DM, Uppsala
2006-08-17 Viking Line Spelen, Källbrinks IP, Huddinge
2006-08-15 Löparnas Kväll, Sätra IP
2006-08-11 Road to Barcelona 2010 (1500m), VallhamraIP, Göteborg
2006-08-10 Augustispelen, Gutavallen, Visby
2006-08-09 Journalist-EM, Ullevi, Göteborg
2006-08-08 Xtreme Running, del 6, Ursvik, Sundbyberg
2006-08-06 Vasastaffeten, Sälen-Mora
2006-08-06 JSM, Källbrinks IP
2006-07-29 Östergarn Marathon, Gotland
2006-07-29 VEM 2006, Poznan, Polen
2006-07-29 Falkenbergs stadslopp, Falkenberg
2006-07-29 Åhus By night run , Åhus
2006-07-15 Victorialoppet, Borgholm
2006-07-14 SM 2006, Sollentuna
2006-07-12 Jungfruloppet, Lickershamn, Gotland
Alla lopp
Sökning (minst 3 tecken)
Välj en grupp av lopp

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta