Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Pokalen 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Styrelsen informerar 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Löparnas Kväll

1 september 2004
Kristinebergs IP, Stockholm

Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Jason Matthews, Leif Hansson och Fredrik Sohlberg
Starter: Bosse Wallsten
Väder: ihållande regn kl 19-20, under 1500m, 100m extralopp och 400m,
annars mestadels uppehåll. Svaga vindar.

10000m MS ingår i Mälardalens Långcup 2004
10000m KS är Stockholms-DM

100m F15/KS
        Vind: 0.0 m/s        
1.  Helene Nordquist 80   Täby IS 12,37
2.  Emilie Andersson 89 Kungsängens SK 12,77
3.  Karolina Busznyák 84 IFK Tumba 13,65
4.  Tereza Ortiz 89 IFK Tumba 14,11
Extra Lopp       Vind: -0.8 m/s        
1.  Helene Nordquist 80 Täby IS 12,47
2.  Emilie Andersson 89 Kungsängens SK 13,02
100m P14/P17/MS
        Vind: -0.4 m/s        
1.  Daniel Bergström 79 Huddinge AIS Friidrott 11,59
2.  Gabriel Thorstensson 87 Danderyds SK 12,02
3.  Erik Lavesson 82 Danderyds SK 12,37
4.  Patrik Erlandsson 88 Kungsängens SK 12,56
5.  Peter Engström 63 Huddinge AIS 13,33
6.  Håkan Lööw 90 Hammarby IF Friidrott 13,66
7.  Lars Wennblom 34 Hässelby SK 14,29
Extra Lopp       Vind: -0.4 m/s        
1.  Daniel Bergström 79 Huddinge AIS Friidrott 11,52
2.  Gabriel Thorstensson 87 Danderyds SK 12,10
3.  Erik Lavesson 82 Danderyds SK 12,29
4.  Patrik Erlandsson 88 Kungsängens SK 12,41
5.  Peter Engström 63 Huddinge AIS 13,48
Håkan Lööw 90 Hammarby IF Friidrott DNS
Lars Wennblom 34 Hässelby SK DNS
400m F17/F19
Heat 1                  
1.  Maja Armandt 88 Tyresö FK 63,18
2.  Elsa Hannar 89 IFK Lidingö 63,48
3.  Michaela Reali 88 Tyresö FK 65,75
4.  Linda Johannsen 88 Täby IS 69,43
Heat 2
1.  Daphne Miglis 88 Tyresö FK 61,25
2.  Emma Lundin 88 IFK Lidingö 62,42
3.  Hanna Ribers 85 Motala AIF 63,05
4.  Ann-Sofie Grimdalen 88 Täby IS 65,87
400m P17/P19/MS
Heat 1                  
1.  Tommi Vaara 88 Hellas 54,90
2.  Anders Johansson 81 Tumba IK 55,01
3.  Oskar Karlsson 88 Mälarö SOK 58,45
4.  Sandun Andersson 86 Fredrikshofs FIF 59,33
Heat 2
1.  Joel Gustafsson 83 Hellas 52,14
2.  Anders Appeldahl 86 Kungsängens SK 52,26
3.  Gabriel Thorstensson 87 Danderyds SK 54,36
4.  Tobias Ohlsson 87 Rånäs 4H 54,89
1500m F17/P17
1.  Hannes Öckerman 87 Kungsängens SK 4:39,00
2.  Johan Jonsson Dahl 88 Mälarö SOK 4:42,37
3.  William Smedjegården 88 Mälarö SOK 4:48,06
4.  Marcus Holmström 88 IFK Lidingö 4:51,16
5.  Nicklasson Sandra 87 Hammarby IF Friidrott 6:13,99
2000m F14/F15/KS/P14/P15/Kvet
1.  Christoffer Sundberg 89 Mälarö SOK 6:05,54
2.  Kristoffer Vilkancis 89 Hässelby SK 6:06,38
3.  Joakim Ericsson 80 IFK Lidingö 6:45,22
4.  Anna Ställberg 82 IFK Tumba 6:45,41
5.  Alexandre Pripp 89 Hammarby IF Friidrott 6:54,10
6.  Martin Broms 89 Hammarby IF 6:55,98
7.  Linus Skjutar 89 Hammarby IF Friidrott 7:02,87
8.  John Kingstedt 92 Huddinge AIS 7:14,47
9.  Johanna Lord 91 Hammaby IF 7:21,76
10.  Linnéa Lord 89 Hammarby IF Friidrott 7:31,76
11.  Josefin Nilsson 80 FK Studenterna 7:40,07
12.  Anne Kenttä 62 FK Studenterna 8:12,16
2000m MS/Mvet
1.  Matt Kinane 68 Swansea Harriers 6:11,25
2.  Magnus Kvist 68 FK Studenterna 6:20,99
3.  Stefan Thomson 74 Riviera FI 6:22,01
4.  Victor Hagstedt 84 FK Studenterna 6:24,73
5.  Dawid Myslinski 76 FK Studenterna 6:29,40
6.  Mikael Tennare 61 Rånäs 4H 6:32,11
7.  Tristan Favre 83 Fredrikshofs FIF 6:36,33
8.  Peter Zahn 63 Huddinge AIS 6:36,80
9.  Luca Nesi 62 FK Studenterna 6:37,91
10.  Krister Henriksson 65 FK Studenterna 6:48,15
11.  Viktor Olofsson 75 FK Studenterna 6:50,95
12.  Göran Nilsson 58 FK Studenterna 7:00,55
13.  Anders Kingstedt 59 Huddinge AIS 7:09,75
14.  Martin Larsson 71 Flemingsbergs SK 7:42,73
15.  Sverker Unnes 43 Fredrikshof FIF 8:18,03
10000m KS Också Stockholms-DM
5000m
1.  Susanna Damm 75 Flemingsbergs SK 35:50,38 17:47,8m DM-1
2.  Cecilia Jeverstam 76 Mölndals AIK 35:51,20 17:55,5m
3.  Kajsa Friström 65 Fredrikshof FIF 39.04,16 19:16,2m DM-2
4.  Beathrice Odén 80 Rånäs 4H 39:08,26 19:32,0m
5.  Letu Abraha 77 Sundbybergs IK 39:24,36 19:23,9m DM-3
6.  Madeleine Shemweta 68 Flemingsbergs SK 39:26,28 19:32,4m DM-4
7.  Marianne Fricke 62 Hässelby SK 41:03,99 19:59,9m DM-5
8.  Elisabeth Hansson 72 IFK Lidingö 41:33,87 20:15,4m DM-6
Monica Franzén-Gorjizadeh 63 Hässelby SK Bröt
10000m MS Ingår i Mälardalens Långcup 2004
3000m 5000m
1.  Jan Amnéus 79 Väsby IK Friidrott 31:37,93 9:31,4m 15:52,8m
2.  Linus Nilsson 83 Enhörna IF 31:40,15 9:31,0m 15:52,4m
3.  Fredrik Swahn 77 Rånäs 4H 31:40,77 9:31,7m 15:53,2m
4.  Jesper Hansson 67 Enhörna IF 31:41,30 9:30,7m 15:52,1m
5.  Patrik Engström 77 FK Studenterna 31:46,13 9:32,0m 15:53,5m
6.  Jason Matthews 74 FK Studenterna 33:04,07 9:51,8m 16:31,9m
7.  Ulf Eriksson 74 Flemingsbergs SK 33:09,66 9:41,0m 16:17,1m
8.  Ali Kacbi 60 Hässelby SK 33:15,39 9:35,6m 16:15,7m
9.  Måns Höiom 69 FK Studenterna 33:31,12 10:03,8m 16:50,0m
10.  Lorenzo Nesi 65 FK Studenterna 33:31,33 10:04,5m 16:50,4m
11.  Martin Vose 67 FK Studenterna 33:42,30 10:04,2m 16:49,7m
12.  Axel Lönnqvist 81 Hässelby SK 33:48,25 9:32,3m 16:14,1m
13.  Brian Buchtrup Nielsen 76 Stockholm City Triathlon 34:47,38 17:22,8m
14.  Mario Rieloff 61 Fredrikshof FIF 34:52,16 10:16,6m 17:13,7m
15.  Thomas Malmgren 58 Flemingsbergs SK 35:13,95 17:24,5m
16.  Samuel Karlsson 82 IFK Gnesta FI 37:05,29
17.  Daniel Hellmark 82 IFK Gnesta FI 40:20,10
18.  Joachim Agborg 69 FK Studenterna 40:28,34
19.  Rolf Edholm 65 FK Studenterna 41:32,16
20.  Martin Larsson 71 Flemingsbergs SK 42:23,27
Cédric Schwartzler 74 FK Studenterna Bröt 9:51,5m 16:32,8m

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta