Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Pokalen 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Styrelsen informerar 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Bansektion/Sprint 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Chat 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Mälardalens Långcup 2011

| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 |


 Resultat   
2011-06-22 Enhörna Challenge, Södertälje IP
Arrangör: Enhörna IF

10000mResultatPoäng
1. Lars Södergård, Vallentuna FK31.34.4843
2. Niklas Sydow, Fredrikshofs IF32.47.0771
3. Cédric Schwartzler, Enhörna IF33.53.1711
4. Lorenzo Nesi, FK Studenterna34.10.5695
5. Frida Lundén, FK Studenterna34.12.1968
6. Mikael Johansson, FK Studenterna35.25.0633
7. Daniel Förberg, IF Linnéa36.17.3591
8. Peter Broberg, Hässelby SK36.37.7576
9. Hanna Michaelsson, Rånäs 4H36.53.7823
10. Jakob Skott, FK Studenterna37.20.0544
11. Robert Holmgren, Huddinge AIS37.24.2541
12. Staffan Dahlgren, Astra Zeneca IF37.43.5527
13. Thomas Helmin, Huddinge AIS37.44.0527
14. Tobias Eriksson, Väsby Skidklubb37.44.7526
15. Mario Cortinovis, Astra Zeneca IF38.05.6512
16. Hanna Lindholm, FK Studenterna38.35.4742
17. Jessica Wetterborg, FK Studenterna38.58..3726
18. Fredric Sandh, Västerås LK41.53.0367
19. Fredric Sandh, Västerås LK41.53.0367
20. Sara Grenmark, Hässelby SK42.36.3577


 Aktuell ställning   
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Total
1. Oskar Majling, Hässelby SK (788) 836 798 815 851 3300
2. Hanna Lindholm, FK Studenterna (717) 742 (719) (730) 784 758 739 3023
3. Cédric Schwartzler, Enhörna IF 711 783 749 715 2958
4. Jessica Wetterborg, FK Studenterna (684) 726 (698) (707) 718 766 723 (717) 2933
5. Johanna Kahlroth, IF Åland 691 659 787 698 2835
6. Martin Ronnerstedt, FK Studenterna 613 726 683 716 2738
7. Haben Idris, Hässelby SK 874 904 948 2726
8. Henrik Östling, Enhörna IF 632 714 634 676 2656
9. Lars Södergård, Vallentuna FK 835 843 814 2492
10. Mikael Johansson, FK Studenterna 629 633 621 585 2468
11. Rebecka Törner, FK Studenterna 816 772 862 2450
12. Jon M Steging, Rörösjöns IK 576 587 608 621 2392
13. Daniel Förberg, IF Linnéa (524) 591 (556) (563) 582 606 (570) 571 2350
14. Linda Jerrewing, FK Studenterna 567 561 624 578 2330
15. Anton Lundin, IFK Umeå 719 740 774 2233
16. Patrik Nilsson, Hammarby IF 733 740 709 2182
17. Jonatan Alvaeus, Uppsala IF 690 749 732 2171
18. Ann Björklund, Spårvägens FK 688 689 765 2142
19. Lorenzo Nesi, FK Studenterna 695 740 693 2128
20. Fredrik Grimborg, IF Linden 711 702 702 2115
21. Andreas Bergstedt, Trångsvikens IF 693 720 695 2108
22. Filip Segerberg, Hammarby friidrott 671 644 716 2031
23. Christian Dahlman, Uppsala LK 618 696 676 1990
24. Yassine Bahri, Hässelby SK 609 642 662 1913
25. Sara Grenmark, Hässelby SK 577 661 613 1851
26. Fraser Scott, SNO 890 927 1817
27. Fredrik Uhrbom, Spårvägen 918 846 1764
28. Anders Folkesson, FK Studenterna 589 576 596 1761
29. Ulf Eriksson, Huddinge AIS 571 567 584 1722
30. Peter Broberg, Hässelby SK 576 562 571 1709
31. Louise Wiker, Hässelby SK 803 863 1666
32. John Kingstedt, Huddinge AIS 772 806 1578
33. Johan Lindberg, Upsala IF 722 843 1565
34. Hanna Michaelsson, Rånäs 4H 823 720 1543
35. Thomas Helmin, Huddinge AIS 527 524 489 1540
36. Jonas Lund, FK Studenterna 461 558 520 1539
  Michael Mustaniemi, Bålsta IK 750 789 1539
38. Anna Lind, Rånäs 4H 782 751 1533
39. Paul Krochak, FK Studenterna 762 764 1526
40. Alexander Palm, IK Norrköping Fri 736 777 1513
41. Niklas Jonsson, Hammarby IF 703 768 1471
42. Roger Sten, SLK Oxelösund 478 506 486 1470
43. Niklas Sydow, Fredrikshofs IF 771 687 1458
44. Huruy Ghebrehiwet, FK Studenterna 756 666 1422
45. Peter Papagiorgiou, Huddinge AIS 246 348 369 424 1387
46. Mattias Jonsson Korpelin, Enhörna IF 674 709 1383
47. Niklas Andersson, Hässelby SK 642 735 1377
48. Olof Södergård, Vallentuna FK 666 709 1375
49. Karl Rönnby, Enhörna IF 635 702 1337
50. Magnus Hamp, FK Studenterna 639 643 1282
51. Johan Malmberg, Fredrikshofs IF 659 602 1261
52. Jakob Lagerdahl, FK Studenterna 413 406 438 1257
53. Stefano Testi, Boo IF 612 615 1227
54. Ulf Almqvist, IF Linnéa 600 605 1205
55. Christin Bergkvist, FK Studenterna 636 558 1194
56. Peter Kujanpää, Bålsta IK 596 566 1162
57. Anders Thelemyr, Duvbo IK 377 365 419 1161
58. Fredric Sandh, Västerås LK 367 369 1103
59. Robert Holmgren, Huddinge AIS 541 547 1088
60. Sofus Kreutzmann, Hässelby SK 508 543 1051
61. Jeri Emuru, Sundbybergs IK 1046 1046
62. Per Gysing, FK Studenterna 341 327 351 1019
63. Mats Blomqvist, FK Studenterna 483 512 995
64. Jonas Hellström, Danderyds SK 485 503 988
65. Kjell Svedman, FK Studenterna 472 514 986
66. Mario Cortinovis, Astra Zeneca IF 512 464 976
67. Frida Lundén, FK Studenterna 968 968
68. Martin Larsson, Huddinge AIS 238 261 178 288 965
69. Magnus Dahlin, IF Linnéa 461 497 958
70. Bengt Lindgren, Vallentuna FK 256 282 166 225 (157) 929
71. Andreas Åhwall, Hässelby SK 895 895
72. Cecilia Kleist, IK Akele 869 869
73. Anders Dahl, Högbo 850 850
74. Graham Gristwood, GBR 835 835
75. Martin Öhman, Hässelby SK 832 832
76. Napoleon Solomon, Fredrikshofs IF 820 820
77. Henrik Löfås, Upsala IF 818 818
78. Viktor Hedin, Huddinge AIS 815 815
79. Oskar Landin, Spårvägens FK 814 814
80. Markus Persson, Enhörna IF 795 795
81. Otto Kingstedt, Huddinge AIS 793 793
82. Daniel Gleimar, Turebergs FK 792 792
83. Alexander Holmblad, Spårvägens FK 789 789
84. Henrik Jakobsson, Spårvägens FK 785 785
85. Andreas Svensson, FK Studenterna 783 783
  Linus Nilsson, Enhörna IF 783 783
87. Johanna Bohlin, Hässelby SK 780 780
88. Maria Sandström , Malmö AI 776 776
89. Alem Tesfaye, Sundbybergs IK 774 774
90. Cecilia Norrbom, Spårvägens FK 771 771
91. Eskil Kinneberg, NOR 768 768
92. Björn Englund, FK Studenterna 765 765
93. Erik Norrbom, Turebergs FK 761 761
94. Jo Forseth Indgaard, NOR 759 759
95. Colm O´Callaghan, Huddinge AIS 757 757
  Christopher Ljung, Hammarby IF 757 757
97. Hans Edvardsson, FK Studenterna 750 750
98. Yahan Faarax, Huddinge AIS 742 742
99. Christina Greis, Hässelby SK 739 739
100. Andreas Jansson, SLK Oxelösund 737 737
101. Carl Wistedt, Huddinge AIS 733 733
102. Anders Grahl, Enhörna IF 723 723
103. Hannah Nilsson, Malmö AI 721 721
104. Isabella Andersson, Turebergs FK 717 717
105. Tomas Bråtfors, Huddinge AIS 250 229 237 716
  Christian Kock, FK Studenterna 716 716
107. Christopher Ljung, Hammarby friidrott 708 708
108. Johan Lindkvist, FK Studenterna 704 704
  Patrik Sällstedt, Enhörna IF 704 704
110. Fredrik Robertsson, FK Studenterna 701 701
111. Anders Szalkai, Spårvägens FK 693 693
112. Johan Ställberg, IFK Tumba 686 686
113. Torsten Östervall, Fredrikshofs FIF 311 363 674
114. Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö FK 673 673
115. Peter Thorsell, FK Studenterna 671 671
116. Niklas Hansson, IF Hakarpspojkarna 667 667
117. Anders Herrmann, Rånäs 4H 665 665
118. Hugo Lindell, Rånäs 4H 654 654
119. Karin Arthursson, Hässelby SK 653 653
120. Will Adams, Fredrikshofs FIF 648 648
  Rasmus Söderberg, Enhörna IF 648 648
  Susanne Sjöstrand, FK Studenterna 648 648
  Amanuel Weldmekael, Hässelby SK 648 648
124. Mattias Käck, Sol Tranås 637 637
125. Nils Svensson, Tyresö SS 625 625
126. Michele Alemayoh, Hammarby friidrott 624 624
  Carllucas Löfgren, Linköpings LK 624 624
128. Karin Olsson, Ludvika FFI 623 623
129. Lona Justesen, IF Linnéa 622 622
130. Robert Engqvist, Enhörna IF 621 621
131. Ali Pirgholizadeh, Eskilstuna FI 619 619
132. Jonas Ljung, Fredrikshofs IF 608 608
  Patrik Viklund, FK Studenterna 608 608
134. Maria Carlsson, IF Linnéa 605 605
  Elin Magnusson, IFK Lidingö 605 605
136. Markus Hansell, Tyresö FK 596 596
137. Josefin Eriksson, FK Studenterna 590 590
138. Tobias Almkvist, Solna 589 589
139. Patrik Viklund, FK Studenterna 588 588
140. Jörgen Lindh, Rånäs 4H 587 587
  Daniel Nordström, Hässelby SK 587 587
142. Rasmus Lund, FGF Gotland 581 581
143. Thomas Karlberg, IF Linnéa 580 580
144. Daniel Tapia, Hässelby SK 579 579
145. Lars Svärd, OK Triangeln 572 572
146. Marthe Helene Kinnander, FK Studenterna 566 566
147. Lona Justesen, IF Linnéa 559 559
148. Rickard Lindoff, Hässelby SK 557 557
149. Urban Hane, FK Studenterna 291 265 556
150. Jonas Larsson, FK Studenterna 550 550
151. Johan Egelstedt, IF Linnéa 548 548
152. Ian Rockliffe, Sundbybergs IK 546 546
153. Charlotta Linnell, FK Studenterna 544 544
  Jakob Skott, FK Studenterna 544 544
155. Michael Mårdh, FK Studenterna 543 543
156. Magnus Dahlberg, Hässelby SK 537 537
  Josefine Werner, Vallentuna FK 537 537
158. Patrik Pring, Tullinge-Tumba 530 530
159. Ellinor Björk, FK Studenterna 528 528
160. Staffan Dahlgren, Astra Zeneca IF 527 527
161. Tobias Eriksson, Väsby Skidklubb 526 526
162. Lars-Erik Ness, FK Studenterna 523 523
163. Henrietta Thorén, Linköpings LK 520 520
164. Marie Dellby, Bålsta IK 518 518
  Anders Klockar, Huddinge AIS 518 518
166. Stefan Genberg, FK Studenterna 515 515
167. Lukas Segerberg, Hammarby IF 513 513
  Fredrik Wachsner, Vallentuna FK 513 513
169. Björn Persson, SLDK 511 511
170. Johan Falkenberg , FK Studenterna 507 507
  Henrik Asplund, Djurgårdens IF 507 507
172. Nathalie Säfsten, Bålsta IK 499 499
173. Anders Edvinsson, Uppsala LK 495 495
174. Filemon Mihreteab, Hässelby SK 491 491
175. Fredrik Nöu, FK Studenterna 489 489
176. Michael Berlin, FK Studenterna 488 488
177. Herman Degselius, IF Linnéa 487 487
178. Roger Sernemyr, Uppsala LK 483 483
179. Caroline Björkman, Vallentuna FK 482 482
180. Therese Wreber, Upplands Väsby 480 480
181. Christina Hultman , Huddinge AIS 476 476
182. Mia Edvardsson, Hässelby SK 473 473
183. Luca Nesi, FK Studenterna 464 464
184. Ole Kling, Järna 462 462
185. Håkan Furuskär, IF Linnéa 460 460
186. Patrick Münzker, IF Linnéa 459 459
187. Peter Jakobsson, IF Linnéa 456 456
188. Kenneth Gysing, FK Studenterna 455 455
189. Olle Jorinder, FK Studenterna 452 452
190. Magnus Jansson, Uppsala LK 442 442
191. Nicolas Ekman, IF Linnéa 435 435
192. Celine Allard, Vilsta IK 428 428
193. Michael Manske, Bålsta IK 415 415
194. Samuel Sandberg, IFK Gnesta 412 412
195. Jan Ernebrant, FK Studenterna 406 406
196. Pegman Zand, Fredrikshofs IF 405 405
197. Patrik Buddgård, IFK Lidingö 403 403
198. Stefan Lundmark, Nacka 396 396
199. Lennart Klingenstierna, Vallentuna FK 394 394
200. Pontus Östlund, FK Studenterna 380 380
201. Maria Karlsson, Järva FIK 371 371
202. Bengt Isgård, IF Linnéa 367 367
203. Odd Öksnes, FK Studenterna 359 359
204. Leif Jaerderfeldt, Bålsta IK 355 355
205. Jerker Alexandersson, Linköpings LK 351 351
206. Bengt Wiberg, FK Studenterna 350 350
207. Björn Sunesson, Majornas IK 347 347
208. Magnus Marthinsson, Åkersberga SK 339 339
209. Mikael Omberg, Enskede 337 337
210. Leif Ohlsson, FK Studenterna 330 330
211. Mikael Hansson, Runday IF 296 296
212. Stefan Nilsson, Vallentuna FK 291 291
213. Daniel Allard, Vilsta IK 208 208


 Tävlingskalender   
DatumTävlingArenaArrangörGren
11.5ArenamilenVallentunaVallentuna10000m
12.6HuddingespelenKällbrinkHuddinge3000m
22.6Enhörna ChallengeSödertälje IPEnhörna IF10000m
29.6SommarspelenStadionStudenterna 5000m M, 3000m K
3.7UppsalaspelenStudenternas, UppsalaUpsala 5000m
5.8Enhörna Challenge 2Södertälje IPEnhörna IF5000m
17.8LöplabbetspelenKällbrinkHuddinge3000m
23.8Långlöparnas KvällStadionStudenterna 10000m
6.9FredrikshofsspelenStadionFredrikshofs FIF5000m
4.10ALJ Open LightStadionSpårvägen10000m M 5000m K


M:3x3000m, 3x5000m, 4x10 000, 2x3000H
K: 5x3000m, 3x5000, 3x10 000, 3x3000H

OBS! Detta första utkast bygger enbart på respektive deltävlings grenutbud. Arrangörerna har ännu att ta ställning till om de vill vara med i Långcupen. Bekräftade tävlingar i skrivande stund (19.5) är Arenamilen, Enhörna Challenge x2, Sommarspelen och Långlöparnas Kväll.

Deltävlingar

I dess första preliminära form, som alltså bara bygger på det grenutbud som finns presenterad på respektive arrangemangs hemsida, har vi tio tävlingar för män och tolv för kvinnor. Som synes råder det kraftig brist på lopp över 5000 meter. Vi kommer därför att vid kontakterna med arrangörerna föreslå någon rockad eller komplettering av nuvarande grenval.

Poängskala
Sedan 2006 följer vi Pokaltabellen som länge legat till grund för Studenternas interna tävling om vem som är klubbens bäste banlöpare. Varje löpare får tillgodoräkna sig poäng från maximalt fyra deltävlingar. Vi har sänkt antalet från fem för att få en större träffsäkerhet på att det är de snabbaste som verkligen gör upp om titeln. Vid lika många poäng vinner den som har högsta enskilda poängresultatet. Aktuell poängställning redovisas på http://www.studenterna.nu/Arrangemang/sthlmlangcup.asp

Prispengar
Vi återkommer med en prisplan efter överläggning med alla delarrangörer. De senaste åren har vi delat ut:

4 000 kronor - 1:an
2 000 kronor - 2:an
1 000 kronor - 3:an
500 kronor - 4:an

Ett forum för att diskutera långcupen är öppet. Klicka här

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta