Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Pokalen 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Styrelsen informerar 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Bansektion/Sprint 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Chat 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Mälardalens Långcup 2009

| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 |


 Aktuell ställning   
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Total
1. Mikael Andersson, Vallentuna (770) (818) 869 826 841 841 3377
2. Linus Nilsson, Enhörna IF 852 823 837 837 3349
3. Anders Fransson, Rånäs 4H (771) 823 773 817 817 3230
4. Lars Södergård, FK Studenterna 763 792 (718) 793 793 3141
5. Johan Lindberg, Upsala IF 821 755 826 724 (724) 3126
6. Niklas Sydow, Fredrikshof (683) 712 733 760 727 (709) (709) 2932
7. Anders Szalkai, Spårvägens FK 717 684 705 705 2811
8. Napoleon Asmrom, Fredrikshofs FIF 716 681 700 700 2797
9. Christer Holm, Rånäs (648) 704 (639) 703 670 670 2747
10. Dace Landström, Vallentuna FK 705 693 637 637 2672
11. Lorenzo Nesi, Studenterna 627 637 (617) 685 681 2630
12. Patrik Engström, FK Studenterna 851 871 871 2593
13. Patrik Andersson, Hälle IF 849 856 856 2561
14. Tove Berg, Spårvägen 825 823 890 2538
15. Hanna Bartholomew, FK Studenterna 868 818 818 2504
16. Niklas Österberg, Rånäs 4H 836 824 824 2484
17. Jörgen Lindh, Upsala IF (561) 584 594 630 630 2438
18. Susanna Damm, Huddinge AIS 827 797 797 2421
19. Johan Lindkvist, FK Studenterna 795 775 775 2345
20. Anna Ställberg, IFK Tumba 762 777 777 2316
21. Alexej Saveljev, Huddinge AIS 780 765 765 2310
22. Tommy Vikman, Upsala IF 549 486 584 584 2203
23. Jonas Larsson, FK Studenterna 662 695 667 2024
24. Susanne Sjöstrand, FK Studenterna 608 689 705 2002
25. Christian Kock, FK Studenterna 617 653 653 1923
26. Magnus Garnefält, Fredrikshofs FIF 628 626 626 1880
27. Olle Norberg, FK Studenterna 568 658 640 1866
28. Anders Folkesson, Studenterna 625 656 583 1864
29. Franco Maggi, FK Studenterna 612 625 607 1844
30. Christina Hultman, Huddinge AIS 595 617 617 1829
31. Henrik Tiberg, FK Studenterna 588 612 612 1812
32. Mikael Johansson, FK Studenterna 555 607 607 1769
33. Anders Thelemyr, Duvbo IK 449 (400) 414 467 424 1754
34. Oskar Landin, Spårvägens FK 874 874 1748
35. Gabriella Samuelsson, F Gotländsk FI 866 866 1732
36. Martin Kjäll-Ohlsson, Hälle IF 849 849 1698
37. Oscar Majling, Hässelby SK 815 824 1639
38. Henrik Örnstedt, IF Göta 819 819 1638
39. Hannes Hedvall, Studenterna 773 808 1581
40. Charlotta Linnell, Brånan B&G 565 499 499 1563
41. Andreas Svensson, Studenterna 715 786 1501
42. Anna Lindh, Rånäs 4H 750 750 1500
43. Erik Wickström, Rånäs 4H 740 732 1472
44. Cédric Schwartzler, Studenterna 692 770 1462
45. Mika Repo, Huddinge AIS 728 723 1451
46. Fredrik Kronander, Fredrikshofs FIF 712 695 1407
47. Henrik Jacobsson, Rånäs 4H 722 681 1403
48. Mikael Smedjegården, FK Studenterna 450 482 464 1396
49. Henrik Östling, Enhörna IF 669 720 1389
50. Sandra Jansson, Hässelby 668 700 1368
51. Hugo Hultqvist, SIK Skidor 663 671 1334
52. Bengt Wiberg, Studenterna 409 428 473 1310
53. Mattias Aspholm, Trångsvikens IF 649 633 1282
54. Ulf Eriksson, Huddinge 627 601 1228
55. Claes Lundin, Trångsvikens IF 610 610 1220
56. Dawid Myslinski, FK Studenterna 586 596 1182
57. Magnus Nordström, FK Studenterna 576 576 1152
58. Matilda Lundmark, FK Studenterna 575 575 1150
59. Simon Lefvert, FK Studenterna 552 594 1146
60. Bjarne Englund, Huddinge 564 573 1137
61. Erik Andersson, FK Studenterna 565 539 1104
62. Christopher Ljung, Hammarby 533 570 1103
63. Peter Broberg, Hässelby SK 549 549 1098
64. Caroline Hyslop, FK Studenterna 534 534 1068
65. Sandun Andersson, Fredrikshofs FIF 520 536 1056
66. Otto Kingstedt, Huddinge AIS Friidrott 520 534 1054
67. Ulrika Johansson, Rånäs 920 920
68. Fredrik Nöu, FK Studenterna 441 450 891
69. Monika Grudzinska, FK Studenterna 445 445 890
70. Ahmed Faraj, Egyptien 872 872
71. Johan Olsson, Spårvägens FK 857 857
72. Malin Liljestedt, Spårvägens FK 852 852
73. Anneli Österberg, Rånäs 841 841
74. Daniel Woldu, Spårvägen 839 839
75. Mats Troeng, Rånäs 4H 838 838
76. Kajsa Barr, Sundbyberg 834 834
77. Sara Sjöqvist, Täby 822 822
78. Victor Hedin, Huddinge AIS 803 803
79. Inga Kazlauskaite, Rånäs 4H 800 800
80. Susanne Grimfors, FK Studenterna 798 798
81. Louise Wiker, Hässelby 789 789
82. Linus Holmsäter, Fredrikshofs FIF 781 781
83. Mohamed Salim, Egyptien 775 775
84. Henrik Löfås, Upsala IF 751 751
85. Frida Johansson, Täby IS 744 744
86. Anders Hallberg, Hemlingby LK 738 738
87. Salim Mohamed, Egypten 736 736
88. Erik Svahn, Ärla IF 729 729
89. Gloria Vinstedt, FK Studenterna 723 723
90. Peter Ngarariga, Hässelby SK 720 720
91. Johanna Busk, Enhörna 696 696
92. David Näsvik, SPIF Triathlon 692 692
93. Cecilia Lindberg, Spårvägens FK 691 691
94. Amanuel Medhane Temesgen, Spårvägens FK 690 690
  Elmar Engholm, Hässelby 690 690
96. Fredrik Sohlberg, FK Studenterna 688 688
97. Michael Mustaniemi, Bålsta IK 680 680
98. Niklas Jonsson, Hammarby 679 679
99. Johan Sand, Huddinge AIS Friidrott 673 673
  Patrik Nilsson, Hammarby IF 673 673
101. Emil Mårtensson, Hässelby 671 671
102. Gunnar Durén, Hässelby SK 669 669
103. Johan Malmberg, Fredrikshofs FIF 668 668
  Petra Kindlund, Huddinge AIS 668 668
105. Nigusu Solomon, Huddinge AIS 666 666
106. Marcus Nilsson, FK Studenterna 658 658
107. Erika Fyrvall, Turebergs FK 652 652
108. Emma Jansson, Ludvika 649 649
109. Andreas Andersson, IF Linnéa 648 648
110. Catharina Sundelöf, Huddinge AIS 631 631
111. Magnus Larsson, FK Studenterna 627 627
112. Magnus Kjellberg, FK Studenterna 625 625
113. Jacob Persson, Haninge 624 624
114. Filip Segerberg, Hammarby IF 607 607
115. Karin Arthursson, Hässelby SK 601 601
116. Mikael Sahlberg, Upsala IF 590 590
117. Fredrik Persson, FK Studenterna 583 583
  Hreinn Juliusson, Huddinge AIS 583 583
119. Martin Larsson, Rånäs 4H 582 582
  Arvid Olsen, Rånäs 4H 582 582
121. Petter Widmark, Fredrikhofs FIF 581 581
122. Bernt Otterström, Studenterna 579 579
123. Lovisa Svanborg, Bromma IF 578 578
124. Daniel Johansson, Falkenbergs OK 573 573
125. Stefano Testi, Boo IF 569 569
126. Magnus Wennberg, Ericsson IK 568 568
127. Anders Magnus Andersen, FK Studenterna 566 566
128. Sofia Thomée, Spårvägens FK 560 560
129. Andreas Öberg, Ljusdal Running Club 548 548
130. Maria Löfroth, IF Åland 547 547
131. Patrick Pring, Tullinge-Tumba FF 545 545
132. Mattias Sandqvist, Vallentuna 525 525
133. Kjell Svedman, FK Studenterna 517 517
134. Ulf Almqvist, IF Linnea 515 515
  Carita Södergård, Åland 515 515
136. Johan Edin, Uppsala LK 499 499
  Reinaldo Burgos, Tullinge-Tumba FF 499 499
138. Mario Rieloff, Fredrikshofs FIF 492 492
139. Pontus Östlund, FK Studenterna 491 491
140. Kristoffer Tunander, FK Studenterna 490 490
141. Elin Nygren-Wåhlin, Huddinge AIS 485 485
  Anders Berglund, Huddinge 485 485
143. Henrik Svensson, Gränums IF 482 482
144. Malin Lidforss, Hellas 467 467
145. Magnus Axelsson, FK Studenterna 464 464
146. Fredrik Sundqvist, Studenterna 446 446
147. Niklas Nilsson, FK Studenterna 441 441
148. Archie Casteel, SoIK Hellas Friidrott 422 422
149. Olle Jorinder, FK Studenterna 419 419
150. Sven Lundqvist, Huddinge 368 368
151. Dennis Olsson, SoIK Hellas Friidrott 360 360
152. Stefan Ekman, Strömsbergs IF 346 346
153. Anna-Lisa Lundqvist, Huddinge AIS 292 292
154. Johan Wibäck, Huddinge AIS 220 220
155. Peter Papageorgiou, Huddinge AIS 219 219


 Tävlingskalender   
DatumTävlingArenaArrangörGren
3.6SommarösetVallentunaVallentuna5 000m
5.6SAYOSollentunaTureberg5 000m M, 3 000m K
23.6SommarspelenStadionStudenterna5 000m
28.6UppsalaspelenUppsalaUpsala IF5 000m
9.8HuddingespelenKällbrinkHuddinge3 000m
25.8Långlöparnas KvällStadionStudenterna10 000m
27.8LöplabbetspelenKällbrinkHuddinge3 000m
9.9FredrikshofsspelenStadionFredrikshof5 000m
20.9ALJ Open Light (*)StadionStudenterna10 000m M, 5 000m K
20.9(dubbla poäng för ALJ Open)


M:2x3000m, 5x5000m, 3x10 000
K: 3x3000m, 5x5000, 2x10 000
(*) Finaltävling = dubbla poäng.

Deltävlingar
Upplands DM 10000m utgår eftersom den lemmas in i ALJ Open. Denna tävling får nu finalstatus där det delas ut dubbla poäng.

Poängskala
Sedan 2006 följer vi Pokaltabellen som länge legat till grund för Studenternas interna tävling om vem som är klubbens bäste banlöpare. Varje löpare får tillgodoräkna sig poäng från maximalt fyra deltävlingar. Vi har sänkt antalet från fem för att få en större träffsäkerhet på att det är de snabbaste som verkligen gör upp om titeln. Vid lika många poäng vinner den som har högsta enskilda poängresultatet. Aktuell poängställning redovisas på http://www.studenterna.nu/Arrangemang/sthlmlangcup.asp

Prispengar
Om varje deltävlingsarrangör bidrar med 750 kronor får vi en prissumma på 7 500 kronor. Efter den sista deltävlingen utbetalas följande belopp till respektive löpares förening.

4 000 kronor - 1:an
2 000 kronor - 2:an
1 000 kronor - 3:an
500 kronor - 4:an

Ett forum för att diskutera långcupen är öppet. Klicka här

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta