Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Pokalen 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Styrelsen informerar 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Bansektion/Sprint 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Chat 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Mälardalens Långcup 2010

| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 |


 Aktuell ställning   
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 11 Total
1. Susanne Grimfors, Studenterna 869 946 918 972 3705
2. Brandon Bartholomew, Studenterna 843 874 889 907 3513
3. Johan Lindberg, Upsala IF (826) 864 863 870 855 3452
4. Henrik Löfås, Upsala IF 813 803 807 850 3273
5. Anna Ställberg, Tumba 806 745 817 834 3202
6. Niklas Sydow, Fredrikshof 760 754 767 769 3050
7. Huruy Ghebrehiwet, Studenterna 696 641 714 733 2784
8. Andreas Bergstedt, Trångsvikens 688 664 711 (590) 667 2730
9. Henrik Östling, Enhörna 670 639 693 718 2720
10. Lorenzo Nesi, Studenterna (659) 685 678 678 660 2701
11. Martin Ronnerstedt, Studenterna 573 676 669 696 2614
12. Dace Landström, Vallentuna 618 599 (594) 599 655 2471
13. Napoleon Solomon, Fredrikshof 781 828 854 2463
14. Louise Wiker, Hässelby 750 793 866 2409
15. Lars Södergård, Vallentuna 700 800 847 2347
16. Peter Broberg, Hässelby (563) 570 582 595 588 2335
17. Johan Lindkvist, Studenterna 766 762 765 2293
18. Cédric Schwartzler, Studenterna 739 750 774 2263
19. Anders Söderlund, Studenterna 528 542 574 (512) 618 2262
20. Tove Berg, Spårvägens 752 775 717 2244
21. Henrik Jacobsson, Rånäs 4H 708 770 740 2218
22. Brian Buchtrup-Nielsen, Fredrikshof 690 778 714 2182
23. Jonatan Alvaeus, Upsala 718 711 711 2140
24. Johan Ställberg, Tumba 697 676 697 2070
25. Eva Norrman Brandt, Studenterna 486 552 502 490 2030
26. Mika Repo, Huddinge 685 679 664 2028
27. Daniel Förberg, Linnéa (446) (457) 460 524 502 537 2023
28. Pauline Levinsson, Studenterna 642 668 710 2020
29. Susanne Sjöstrand, Studenterna 668 647 704 2019
30. William Adams, Fredrikshof 657 663 662 1982
31. Mats Granström, Spårvägens 948 929 1877
32. Ulf Eriksson, Huddinge 632 616 583 1831
33. Erik Anderson, Studenterna 627 587 609 1823
34. Erik Widing, Tureberg 887 925 1812
35. Peter Kujanpää, Hässelby 542 594 606 1742
36. Alberto Ramos, Huddinge 551 593 569 1713
37. Oskar Landin, Spårvägen 848 864 1712
38. Andreas Svensson, Studenterna 811 786 1597
39. Sofie Barkstedt, Oskarshamns 772 775 1547
40. Erik Svahn, Ärla 765 778 1543
41. Cecilia Norrbom, Spårvägen 748 791 1539
42. Daniel Nordström, Running Sweden 489 486 537 1512
43. Erik Joelsson, Studenterna 480 492 536 1508
44. Medhane Temesgen, Spårvägen 744 757 1501
45. Cecilia Fager, Hässelby 720 773 1493
  Anders Thelemyr, Duvbo 361 409 (313) 348 375 1493
47. Fredrik Sundqvist, Studenterna 501 491 484 1476
48. Fredrik Robertsson, Studenterna 714 730 1444
49. John Kingstedt, Huddinge 706 721 1427
50. Michele Alemayoh, Hammarby 710 698 1408
51. Rebecka Törner, Studenterna 681 723 1404
52. Bill Krohn, Huddinge 691 698 1389
53. Patrik Nilsson, Hammarby 693 679 1372
54. Christopher Ljung, Hammarby 650 708 1358
55. Mikael Näslund, Öbacka 667 675 1342
56. Niklas Nilsson, Studenterna 425 423 463 1311
57. Tobias Persson, Fredrikshof 644 658 1302
58. Anton Bjuhr, Rånäs 4H 630 659 1289
59. Mattias Aspholm, Trångsviken 605 656 1261
60. Fredrik Svanfeldt, Hässelby 583 668 1251
61. Erik Norén, Vallentuna 615 633 1248
62. Per Berg, Uppsala 592 618 1210
63. Martin Larsson, Huddinge 315 330 284 (231) (209) (239) 267 1196
64. Lars-Erik Ness, Studenterna 579 611 1190
65. Jonas Manole, Studenterna 580 604 1184
66. Charlotta Linnell, Studenterna 587 570 1157
67. Lars Svärd, Triangeln 568 565 1133
68. Magnus Nordström, Studenterna 539 564 1103
69. Jörgen Lindh, Rånäs 4H 540 556 1096
70. Johan Falkenberg, Studenterna 549 543 1092
71. Simon Lefvert, Studenterna 514 574 1088
72. Robert Holmgren, Huddinge 510 527 1037
73. Mario Rieloff, Fredrikshof 505 505 1010
74. Kjell Svedman, Studenterna 488 494 982
75. Mikael Smedjegården, Studenterna 466 489 955
76. Kalle Johansson, Hässelby 942 942
77. Meraf Bahta, Hälle 932 932
78. Fredrik Uhrbom, Spårvägen 921 921
79. David Nilsson, Högby 913 913
80. Peter Gross, Hässelby 906 906
81. Andreas Åhwall, Hässelby 897 897
82. Daniel Woldu, Spårvägen 884 884
83. Daniel Lundgren, Turebergs 875 875
84. Anton Danielsson, Norrköping 872 872
85. Bengt Wiberg, Studenterna 403 462 865
86. Marcus Gustafsson, Spårvägen 864 864
87. Marcus Gustafsson, Spårvägens 854 854
88. Jeppe Harboe, Denmark 847 847
89. Mikael Lindberg, Edsbyn 839 839
90. Felicia Hellberg Berglund, Sundbyberg 828 828
91. Elmar Engholm, Hässelby 813 813
92. Patrik Andersson, Hälle 809 809
93. Mattias Millinger, Ärla 804 804
94. Tobias Lundgren, Spårvägen 802 802
95. Elina Johansson, Spårvägens 800 800
96. Linus Nilsson, Enhörna 793 793
97. Zacharias Grassme, Denmark 784 784
98. Oscar Majling, Hässelby 783 783
99. Daniel Lund, Trångsviken 776 776
100. Anders Szalkai, Spårvägen 774 774
101. Andreas Rehnborg, Hässelby 773 773
102. Robert Westman, Hälle 772 772
103. Frida Lundén, Studenterna 770 770
104. Martin Öhman, Hässelby 769 769
105. Mikael Sahlberg, Upsala 765 765
  Tomas Jennerstål, Vallentuna 765 765
  Aleksei Saveljev, Huddinge 765 765
108. Jan Westerberg, Umeå 762 762
109. Göran Sander, Solvikingarna 756 756
110. Carl-Bladh Johansson, Graal 754 754
111. Jonas Nordström, Huddinge 743 743
112. William Levay, Danderyd Athletic 734 734
  Mats Troeng, Rånäs 4H 734 734
114. Anton Östlin, Björkfors 726 726
115. Niclas Sjögren, Enhörna 718 718
116. Niklas Andersson, Hässelby 712 712
  Anders Hallberg, Hemlingby 712 712
118. Hannes Hedvall, Studenterna 703 703
119. Elin Hartelius, Studenterna 692 692
  Mikaela Söderström, Finland 692 692
121. Emma Fogelkvist, Spårvägen 684 684
122. Fredrik Sohlberg, Vallentuna 680 680
123. Per Steinbock, Studenterna 334 344 678
124. Emelie Eriksson, Studenterna 675 675
125. Rasmus Söderberg, Enhörna 673 673
126. Andreas Andersson, Linnéa 672 672
127. Mattias Jonsson-Korpelin, Enhörna 671 671
128. Hanna Keiser, Enhörna 669 669
129. Yassine Bahri, Hässelby 667 667
130. Adam Lindström, Hässelby 666 666
131. Johan Malmberg, Fredrikshof 665 665
132. Niklas Jonsson, Hammarby 663 663
133. Christian Kock, Studenterna 660 660
134. Fredrick Djupström, Glanshammar 654 654
135. Fredrik Persson, Studenterna 637 637
136. Jens Jonasson, Akele 635 635
  Jeanette Rudolfsson , Studenterna 635 635
138. Karl Rönnby, Enhörna 634 634
139. Patrik Karlsson, Team Skavsåret 629 629
140. Archie Casteel, Hellas 626 626
141. Jonas Larsson, Studenterna 621 621
142. Aurora Holopainen, Finland 619 619
143. Filip Segerberg, Hammarby 618 618
144. Bjarne Englund, Huddinge 616 616
145. Johan Carlsson, Studenterna 615 615
  Stefano Testi, Boo 615 615
147. Elin Jonsson, Hammarby 607 607
148. Henrik Tiberg, Studenterna 597 597
149. Daniel Cortobius, Rånäs 4H 593 593
150. Lena Westman, Hälle 590 590
151. Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 577 577
152. Henrik Rüffel, Nyköpings 576 576
153. Per Åsberg, Rånäs 575 575
154. Joakim Vilhelmsson, Linnéa 572 572
155. Daniel Allard, Vilsta 566 566
156. Christin Bergkvist, Studenterna 560 560
157. Urban Hane, Studenterna 280 274 554
158. Martin Larsson, Rånäs 4H 553 553
159. Ellinor Björk, Studenterna 551 551
160. Arvid Olsen, Rånäs 4H 550 550
161. Daniel Karlberg, Enhörna 540 540
162. Per-Olov Åberg, Vilsta 539 539
163. Anders Wigzell, Sundbyberg 536 536
164. Johanna Lindström, Spårvägen 534 534
165. Daniel Eklund, Lidingö 533 533
  Ulrik Schäfer, Spöland 533 533
167. Anders Klockar, Huddinge 522 522
168. Nicklas Malmberg, Hammarby 520 520
169. Ludvig Wolf, Järva 518 518
170. Linda Eliasson, Studenterna 515 515
171. Stefan Zouagui, Studenterna 514 514
172. Johan Ljung, Studenterna 510 510
173. Mats Blomkvist, Studenterna 504 504
  Younes Jilali, Huddinge 504 504
175. Tomas Gunnare, Fredrikshofs 503 503
176. Anders Magnus Andersen, Studenterna 496 496
  Julia Blomberg, Mosjö 496 496
178. Dennis Olsson, Hellas 488 488
179. Patrik Larsson, Linnéa 482 482
180. Rikard Anderljung, Studenterna 481 481
181. Fredrik Wachsner, Vallentuna 480 480
182. Jordi Viana, Studenterna 475 475
183. Roger Sten, Oxelösund 471 471
184. Andreas Wiklund, Solna 468 468
185. Anders Pettersson, Linnéa 456 456
186. Michael Jansson, Studenterna 453 453
187. Madeleine Ekblom, Åland 445 445
188. Mikael Tennare, Rånäs 4H 442 442
189. Magnus Dahlin, Linnéa 440 440
190. Kenneth Gysing, Studenterna 432 432
191. Tom Serenander, Studenterna 419 419
192. Johan Rönnby, Enhörna 404 404
193. Jan Schröder, Studenterna 403 403
194. Ingvar Olofsson, Fredrikshof 399 399
195. Odd Öksnes, Studenterna 395 395
196. Zoran Ruvceski, Studenterna 368 368
197. Bengt Lindgren, Vallentuna 253 253
198. Sven Lundqvist, Huddinge 219 219


 Tävlingskalender   
DatumTävlingArenaArrangörGren
2.6SommarösetVallentunaVallentuna5000m
11.6SAYOSollentunaTureberg3000m
16.6Enhörna ChallengeSödertäljeEnhörna10000m
20.6HuddingespelenKällbrinkHuddinge3000m
22.6SommarspelenStadionStudenterna5000m
10.7UppsalaspelenUppsalaUpsala5000m
29.7SommarösKällbrinkHuddinge5000m
10.8Långlöparnas KvällStadionStudenterna10000m
17.8LöplabbetsspelenKällbrinkHuddinge3000m
1.9Stadion OpenStadionStudenterna5000m
4.10ALJ Open LightStadionSpårvägen10000m M, 5000m K


M:3x3000m, 4x5000m, 3x10 000
K: 3x3000m, 5x5000, 2x10 000

Deltävlingar
Som syner rymmer det föreslagna programmet tio tävlingar där alla utom och avslutande ALJ Open har samma distans för båda könen.

Poängskala
Sedan 2006 följer vi Pokaltabellen som länge legat till grund för Studenternas interna tävling om vem som är klubbens bäste banlöpare. Varje löpare får tillgodoräkna sig poäng från maximalt fyra deltävlingar. Vi har sänkt antalet från fem för att få en större träffsäkerhet på att det är de snabbaste som verkligen gör upp om titeln. Vid lika många poäng vinner den som har högsta enskilda poängresultatet. Aktuell poängställning redovisas på http://www.studenterna.nu/Arrangemang/sthlmlangcup.asp

Prispengar
Om varje deltävlingsarrangör bidrar med 750 kronor får vi en prissumma på 7 500 kronor. Efter den sista deltävlingen utbetalas följande belopp till respektive löpares förening.

4 000 kronor - 1:an
2 000 kronor - 2:an
1 000 kronor - 3:an
500 kronor - 4:an

Ett forum för att diskutera långcupen är öppet. Klicka här

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta